Którym łotrem jesteś?

Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: «Czyż Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas».Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś będziesz ze mną w raju». Łk 23, 39-43

Wyobraź sobie powyższą scenę. Poproś Boga o obsadzenie w roli, w której aktualnie jesteś. Może to będzie postać zbuntowanego łotra, który nie ma w sobie skruchy. Jest w nim tylko głęboka gorycz. Wypluwa z siebie szyderstwo mimo ostatnich chwil życia. Po drugiej stronie dobry łotr otwiera się na łaskę miłosierdzia. Przyjmuje postawę uniżenia i uznania Chrystusa za Pana i Króla. W odpowiedzi otrzymuje obietnicę bycia w raju. A może zobaczysz się w roli samego Chrystusa, który ma swój krzyż, przyjmuje pokornie szyderstwa i miłosiernie wybacza oprawcom.
Ja widzę się w roli łotra, który coraz bardziej poznaje wielkość swojej niegodziwości względem Boga. Tym samym kruszę swoje serce i cały czas błagam o przebaczenie. Słyszę też obietnicę raju. Póki żyję, chcę głosić wielkość Jezusa Chrystusa – Pana i Króla, który ma nieskończone miłosierdzie dla skruszonych łotrów.
Piękną interpretację tej sceny słyszałem z ust ks. Godnarskiego, który powiedział, że na krzyżu kończy się przypowieść o marnotrawnym synu i miłosiernym Ojcu. Według niego Jezus jest starszym synem, który wyszedł od Ojca, aby przyprowadzić młodszego, zbuntowanego brata. On nie mógł patrzeć na ból i cierpienie Taty. Na krzyżu odzyskuje brata dla Ojca.
Daj się dzisiaj odnaleźć. Nie uciekaj już. Nie próbuj żyć po swojemu. Skrusz swoje serce i oddaj je jedynemu Panu i Królowi.
Jezu Chryste – Królu Wszechświata, niech przyjdzie Twoje Królestwo. Panuj nad naszymi sercami i prowadź nas do Taty!

Reklamy

Posted on Listopad 20, 2016, in Słowo z mocą! and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

 1. Ja coraz częściej się przyłapuje na tym, że zachowuje się jak ten łotr, który szydzi.. Nabroję i mówię, skoro jesteś taki Boski to teraz mnie wypakuj z tych tarapatów. Trochę taka postawa buntownicza, i infantylna. Ale pracuje nad tym, aby nie być rozkapryszonym stworzonkiem, a takim człowiekiem, który będzie umiał przeprosić i zawołać ‚Ratuj’.
  Ale patrząc na tę scenkę z innej perspektywy..

  Tak się zastanawiałam nad zachowaniem drugiego łotra.. Tego skruszonego. Widział jak strasznie wyglądał Jezus, a jednak uwierzył, że w tak beznadziejnej sytuacji Ten Jezus może coś zdziałać.
  I miał sumienie. Zauważył, że oni słusznie cierpieli. Ale on? jaka to musiała być niesprawiedliwa śmierć, skoro przestępca stwierdził, że.. że On tu nie powinien być.

  Dziś przeczytałam z pewnych rozważań, że ich obserwował tłum. I było zasugerowane, że i my możemy obserwować Mszę z takim samym obojętnym sumieniem..Masakra..

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: